Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Teatro La Madrugada

logoTeatr La Madrugada został założony w Mediolanie w 1994 roku przez Raúla Iaizę. Od samego początku głównym celem działań grupy było wypracowanie reguł treningu i metod samokształcenia na polu poszukiwań teatralnych. Członkowie zespołu dążyli do tego poprzez codzienną wspólną pracę oraz terminowanie u mistrzów rzemiosła. Źródłem inspiracji była tradycja, dla której twórcze możliwości teatru rodzą się na styku wspólnych dążeń i ciągłej praktyki jednostek o różnych osobowościach.

Członkowie grupy rozwinęli swoją działalność na trzech polach:  
 
  • artystycznym, w którego zakres wchodzi tworzenie i praca nad spektaklami teatralnymi, również ulicznymi oraz muzycznymi. Trening aktorski obejmujący pracę nad: śpiewem, rytmem, koordynacją ruchową, akrobatyką, technikami chodzenia na szczudłach stanowił podstawę dla rozwijania pracy indywidualnej; stał się też punktem wyjścia do budowania postaci oraz samodzielnego opracowywania materiału do przedstawień na podstawie pytań i sugestii poddawanych przez reżysera.
  • badawczym, którego celem jest wyznaczenie w rzemiośle teatralnym obszaru poszukiwań i samokształcenia. Razem z aktorami i muzykami z Hiszpanii, Danii, Polski i Szwajcarii, których członkowie La Madrugady spotykają podczas specjalnych sesji pracy, prowadzone są wspólne poszukiwania w zakresie twórczego treningu i relacji między śpiewem a ruchem
  • pedagogicznym, realizowanym poprzez tworzenie i organizowanie warsztatów i seminariów, które wyprowadzają teatr poza jego artystyczne ramy i wpisują go w przestrzeń społeczną. Teatr realizujący funkcję społeczną pełni tu rolę uprzywilejowanego pojazdu, umożliwiającego kształtowanie relacji międzyludzkich poza ustalonymi normami i zwyczajami.



W latach 2001–2004 Raúl Iaiza odbywał terminowanie jako asystent Eugenia Barby (Odin Teatret, Dania) w przedstawieniach Sól i Sen Andersena. W tym czasie współpracował też przy kilku innych projektach (Tidens Tand, 2001; Andedrag, 2003; Aldrens Pragt, 2005). Od 2006 reżyser pracuje z Eugeniem Barbą jako asystent przy projektach specjalnych, do których należy spektakl Don Juan w piekle (Festiwal w Ravennie, czerwiec 2006). W 2008 roku Iaiza został zaangażowany do pracy nad nowym przedstawieniem Odin Teatret.

W 2007 roku Teatr La Madrugada rozpoczął współpracę z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (Wrocław, Polska). Instytut Grotowskiego udziela gościny teatrowi i wspiera rdzeń jego projektu badawczego „Regula contra Regulam”.