Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Frankenstein

Reżyseria:
James Slowiak
Współpraca: Jairo Cuesta oraz Debora Totti, Chris Buck, Megan Elk, Justin Hale, Jamie G. Hale i Alex White
Kostiumy i scenografia: Inda Blatch-Geib
Światła: Chris Hariasz

"Frankenstein". Fot. Andrew McAllisterNew World Performance Laboratory bada klasyczną historię Frankensteina Mary Shelley, łącząc motywy powieściowe i obrazy z życia autorki. Przedstawienie stanowi grupową kreację epicką obrazującą walkę pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Postaci z Frankensteina mieszają się – Lord Byron, jego żona Percy Shelley i ich przyjaciele spotykają się w nocnym, gotyckim koszmarze, w którym młoda autorka konfrontuje bohaterów z okropieństwem ludzkiej egzystencji.

"Frankenstein". Fot. Andrew McAllisterWłączenie Frankensteina do repertuaru New World Performance Laboratory nie dziwi. Powieść porusza tematy aktu stworzenia, śmiertelności, oddzielenia ciała od duszy i umysłu. Wszystkie te motywy powtarzają się w poszukiwaniach i repertuarze NWPL. Frankenstein i powieść gotycka w ogóle opisują romantyczną duszę uwikłaną, uwięzioną, usidloną w pułapce ciała.

"Frankenstein". Fot. Andrew McAllisterJednak francuski filozof Michel Foucault proponuje odmienne wyobrażenie: a jeśli to ciało jest uwięzione w duszy? Czy jest możliwość uzdrowienia tego rozdarcia, które powoduje tyle bólu? Czy i jaką lekcję dają nam dziś Mary Shelley i Victor Frankenstein?