Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Idea
Kończący się rok 2009 połączył w jubileuszowych obchodach i szumnych nazwach Juliusza Słowackiego i Jerzego Grotowskiego. Połączenie to, choć w odniesieniu do roku przypadkowe, nie wydaje się wcale egzotyczne, bo przecież Słowacki i Grotowski należą do jednego ciągu tradycji polskiej romantyki teatralnej, a w swojej twórczości ten drugi wprost odwoływał się do dzieła i postawy pierwszego, inscenizując jego teksty, jednocześnie walcząc z wyczytywaną w nich postawą i apoteozując ją. Efektem owych bojów był Kordian w Teatrze 13 Rzędów, a przede wszystkim Książę Niezłomny – legendarne przedstawienie z legendarnym aktorskim czynem Ryszarda Cieślaka. Nie jest też tajemnicą, że u początków ostatniego przedstawienia Grotowskiego, Apocalypsis cum figuris, także było spotkanie ze Słowackim – scenariusz i seria improwizacji inspirowana tekstem, któremu wydawcy nadali niegdyś tytuł Samuel Zborowski.

     Zaproponowany przez Grotowskiego sposób interpretowania i traktowania dramatów Słowackiego wywołał w swoim czasie sensację, a niektórym wydał się  wręcz skandaliczny. Czy jednak istotnie był on tak obrazoburczo i jednoznacznie niezgodny z „naturą” tych tekstów? Czy nie należałby go czytać raczej jako aktu reinterpretacji podejmowanego po to, by dramaty te mogły zyskać nową dynamikę i odsłonić niespodziewane potencje swoich znaczeń i artystycznych strategii?


Konferencja „Kości mi wewnętrzne połamał”. Słowacki i Grotowski – rekontekstualizacje, organizowana przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Katedrę Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego to próba powtórzenia na gruncie refleksji naukowej owego gestu reinterpretacji i rekontekstualizacji W jej trakcie zostaną z jednej strony zaproponowane nowe sposoby odczytywania dramaturgii Słowackiego, z drugiej zaś – opisane i przemyślane relacje między jego tekstami a praktykami teatralnym Grotowskiego. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli wybitni specjaliści, którzy w trakcie swoich wystąpień, o charakterze raczej wykładów niż krótkich referatów zmierzą się z zaproponowanymi przez organizatorów tematami.


Specjalne miejsce w programie zajmuje Książe Niezłomny – poświęcone mu będą aż trzy wystąpienia, w trakcie obrad zaprezentowana zostanie dwujęzyczna edycja tekstu Calderona i przekładu Słowackiego, zaś całość zwieńczy projekcja filmowej rejestracji spektaklu Grotowskiego.


 

Dariusz Kosiński