Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
Prezentacja pieśni ze spektaklu Teatru Zar Anhelli. Wołanie.

anhelli

10 grudnia (czwartek), 18:00                      

Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32


Obowiązuje rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl,
tel.71 34 34 320

 

                                                                                                                   Bonamico Buffalmacco,Tryumf śmierci

                                                                           (fragment),Campo Santo, Piza

                                                                   

    Wykonawcy: Nini Julia Bang, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Tomasz Bojarski, Alessandro Curti, Jean François Favreau, Jarosław Fret, Kamila Klamut, Aleksandra Kotecka, Matej Matejka, Ewa Pasikowska, Tomasz Wierzbowski

    Prowadzenie projektu: Jarosław Fret


    Projekt Anhelli, zamykający wieloletnią pracę nad tryptykiem Ewangelie dzieciństwa, objął wyprawy na Sardynię w latach 2008-2009 i spotkania z konfraterniami i zespołami w Bitti, Orosei, Dorgali, Santulussurgiu, Orune, Castelsardo, których członkowie wciąż praktykują czterogłosowy śpiew polifoniczny, zarówno religijny, jak i świecki, w wielowiekowym dialogu z łacińską liturgią chrześcijańską, kulturą rolniczą, a także starożytnymi pogańskimi zwyczajami. Na przedsięwzięcie złożyły się też liczne sesje pracy nad wcześniej poznanymi tradycjami śpiewu, między innymi ukraińskimi i rosyjskimi irmosami.  Powstały spektakl, po raz pierwszy prezentowany został w Barbican Centre w Londynie, we wrześniu 2009 roku, jako ostatnia część tryptyku i noszący tytuł Anhelli. Wołanie (polska premiera dzieła odbędzie się w kwietniu 2010 roku podczas inauguracji Studia na Grobli). Przedstawienie jest hołdem dla Juliusza Słowackiego oraz jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu przez Aleksandrię, Kair i Damaszek. Tematem Anhellego jest niezwykły fenomen, z którym Teatr musi się zmierzyć chcąc uchronić istotę swego miejsca w świecie. To temat integralności i dezintegracji naszego życia, naszych ciał, nas samych. To temat opętania. To temat prześwietlenia, przeanielenia, opętania przez anioła.  


Podczas spotkania zaprezentowane zostaną pieśni tworzące muzyczną strukturę  przedstawienia oraz nagrania źródłowe i zdjęcia z wypraw.