Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Książę Niezłomny

    11 grudnia (piątek), 20:00

    Kino Warszawa, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 64A

    Współpraca: Odra-Film


    Książę  Niezłomny (48’)


    Pokaz poprawionego cyfrowo filmu DVD dokumentującego pektakl Teatru Laboratorium według projektu „The Constant Prince” of Jerzy Grotowski. Reconstruction (Il Principe Costante di Jerzy Grotowski – Ricostruzione) pod kierunkiem prof. Ferruccia Marottiego z Centro Teatro Ateneo – Università di Roma „La Sapienza”, Rzym 2005. Książę Niezłomny (1965) została zrealizowana w 1977 poprzez zsynchronizowanie filmu dokumentalnego 16 mm, bez dźwięku, ze zbiorów archiwum TeatruLaboratorium we Wrocławiu oraz rejestracji audio sporządzonej w Spoleto przez Ferruccia Marottiego w 1967 roku. Przerwy między–  
    Rekonstrukcja audiowizualna spektaklu zdjęciami a dźwiękiem wynikają z braku dokumentacji audiowizualnej. Film z 1977 roku został w 2005 roku opatrzony napisami,a zdjęcia i dźwięk poprawione cyfrowo. Całość ukazała się na nośniku DVD. Rekonstrukcja tekstu oryginalnego spektaklu: Leszek Kolankiewicz. Kierownictwo projektu: Ferruccio Marotti. Tłumaczenie tekstów pod opieką: Mariny Ciccarini (wersja włoska), Paula Allaina (wersja angielska), Luisy Tinti (wersja francuska). Centro Teatro Ateneo Università di Roma „La Sapienza”.

    „Przedstawienie stanowi swoiste studium fenomenu «niezłomności». Nie polega ona tu na manifestowaniu siły, poczucia godności i odwagi. Działaniom otoczenia, które w ujęciu teatru –  patrzy na Księcia jak na dziwaczny, obcy stwór, stwór innego nieomal gatunku – przeciwstawia Książę jakby bierność i łagodność, zapatrzenie w wyższy porządek duchowy. Pozornie nie stawia oporu nieprzyjemnym manipulacjom osobników otaczających go; pozornie nie podejmuje polemiki z prawami ich świata. Czyni więcej: nie przyjmuje tych praw do wiadomości. Ich świat, zapobiegliwy i okrutny, w istocie nie ma doń przystępu. Mogąc uczynić z nim wszystko – władając suwerennie jego ciałem i życiem – nie mogą zrobić mu nic. Książę, poddając się jakby z uległością niezdrowym zabiegom otoczenia, pozostaje niezawisły i czysty – aż do ekstazy”. (Ludwik Flaszen, „Książę Niezłomny". Przypisy do przedstawienia [w:] Misterium zgrozy i urzeczenia. Przedstawienia Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, Wrocław 2006, s. 83).