Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
Concubinatus

 

 

O ZESPOLE: 


Niezależna nieformalna grupa teatralna Concubinatus powstała w styczniu 2007 r. Zawiązała się celem zrealizowania autorskiego projektu lidera grupy - Bajki Tworek, autorki scenariusza, jak również reżysera, scenografa i producenta spektaklu.


Pierwotny skład grupy stanowili: Bajka Tworek – scenograf we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Małgorzata Fijałkowska-Studniak – tancerka i choreograf we wrocławskim teatrze muzycznym Capitol, Maciej Cierzniak - tancerz i muzyk również w Teatrze Capitol.


Premiera pierwszego projektu „Ciało” odbyła się w przeddzień i z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – 26 marca 2007 roku, na scenie studyjnej Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Następnie "Ciało" znajdowało się w stałym repertuarze teatru Capitol.


Praca nad spektaklem miała charakter działań zespołowych i partnerskich. Reżyseria stanowiła bardziej koordynację twórczych propozycji całej trójki, niż autokratywne realizowanie własnej jednostkowej koncepcji. Ten rodzaj pracy okazał się dla artystów ogromnie inspirujący i rozwijający, toteż wiosną b.r. grupa przystąpiła do pracy nad następnym projektem.


Autorstwo podobnie jak poprzednio: Bajka Tworek – scenariusz, reżyseria, scenografia, produkcja. Do zespołu dołączyli: Małgorzata Szeptycka – aktorka w Teatrze Capitol, Przemysław Błaszczak – aktor Teatru ZAR działającego przy Instytucie Grotowskiego, Joanna Gdowska – manager grupy. Plakat promujący wydarzenie zaprojektował Mirek Kaczmarek, scenograf i grafik z Poznania. 


Premiera spektaklu zatytułowanego "Niemiłość" odbędzie się 28 marca b.r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, tak jak uprzednio na scenie studyjnej Instytutu im. J. Grotowskiego. Oba spektakle stanowią dla siebie rodzaj kontynuacji i dopełnienia, toteż zamierzeniem reżysera jest połączenie ich w jedną dwuczęściową całość, opatrzoną tytułem „Niemiłość/Wmiłość” („Wmiłość” - obecne „Ciało”).


Lider zespołu pracuje też wstępnie nad dwoma następnymi spektaklami, przewidzianymi do realizacji w latach 2010 i 2011 („Złoty deszcz”, „Ostatnia minuta”).


Anegdotycznie o nazwie i statusie zespołu:


W ciągu minionych dwóch lat wspólnych doświadczeń członkowie grupy niejednokrotnie zastanawiali się nad ewentualną potrzebą sformalizowania zespołu i nadania mu statusu jednostki prawnej. Jednak w trakcie rozmów i dyskusji stało się jasne, że każdy na swój sposób obawia się i nie chce utraty poczucia wolności i niezależności, co z konieczności byłoby następstwem decyzji o prawnym zalegalizowaniu się. Wszyscy członkowie obecnej 6-cioosobowej grupy najwyżej cenią sobie fakt, że łączy ich wolny wybór i wolna wola wspólnego działania i wspólnej pracy. To stanowisko i ta decyzja wygenerowały nazwę grupy: Concubinatus – związek nieformalny. Użycie w nazwie języka łacińskiego to z jednej strony poczucie identyfikacji z kulturą basenu Morza Śródziemnego stanowiącą korzenie i źródło również polskiej kultury, a z drugiej – uwolnienie się od konieczności tłumaczenia nazwy grupy na obszarze Europy. 

Więcej informacji: www.concubinatus.eu