Program naukowy |
Poza badaniami nad Grotowskim i jego tradycją Instytut będzie kontynuował prace nad tradycjami polskimi, z których wyrastała jego twórczość. Obok szeroko rozumianej tradycji romantycznej, szczególne miejsce zajmie Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego.
Ważną przestrzenią prac badawczych i edukacyjnych Instytutu jest platforma internetowa o nazwie Grotowski.net . Ciągle rozbudowywana, w zamierzeniu ma stanowić internetowe kompendium wiedzy na temat Grotowskiego i jego teatru, miejsce prezentacji działalności i dorobku naukowego Instytutu oraz dyskusji na tematy stanowiące przedmiot jego zainteresowań.
Działalność edukacyjno-naukowa Instytutu prowadzona jest przede wszystkim w ramach projektu o nazwie Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Jest on być platformą swobodnej wymiany wiedzy i doświadczenia przedstawicieli różnych szkół, sposobów myślenia i metodologii, podejmujących zagadnienia nieobecne lub obecne niedostatecznie w istniejących programach nauczania, a zarazem reprezentujących innowacyjne podejście do podejmowanych tematów. Wykłady i warsztaty odbywają się w języku polskim za wyjątkiem programu Seminariów Letnich.
Oczywiste zaplecze dla tych działań stanowi otwarta w roku 2010 Czytelnia Teatralna Instytutu. Pozwala ona w dogodnych warunkach zapoznawać się ze zbiorami Archiwum, jednocześnie gromadzi publikacje dotyczące Grotowskiego oraz bogaty zbiór polskich i zagranicznych publikacji o tematyce teatralnej. Czytelnia dysponuje również zbiorami audio i wideo, w tym rejestracjami spektakli teatralnych.
Koordynatorzy:
|