Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
O projektach


Projekt pt.: „Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie, Wymiana doświadczeń w dziedzinie promocji kultury tradycyjnej” został zrealizowany w 2008 roku przez Stowarzyszenie Panorama Kultur we współpracy ze Stowarzyszeniem Swicza z Równego w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności „RITA – przemiany w regionie”. Koordynatorem projektu była Jagna Knittel.

 
Muzyka tradycyjna jest dziś w swym naturalnym, wiejskim środowisku zdegradowana, odrzucona; stopniowo wymiera wraz z ostatnim pokoleniem jej wykonawców – jesteśmy ostatnimi, którzy jeszcze mogą ją spotkać w żywej postaci, mieć wpływ na jej rewaloryzację i zachowanie. Tymczasem, oprócz jej ogromnych walorów artystycznych i poznawczych, jako własne dziedzictwo kulturowe może stanowić dla społeczności lokalnych ważne odniesienie w procesie odbudowywania swej tożsamości, poczucia godności. Wraz z partnerami ukraińskimi, poprzez nobilitację jej wykonawców, chcemy ją chronić przed całkowitym zapomnieniem oraz podnieść jej prestiż, zarówno na wsi jak i w szeroko rozumianym życiu kulturalnym.   

 
Projekt obejmował środowisko osób zajmujących się dokumentowaniem i wykonywaniem tradycyjnej muzyki wiejskiej w Polsce i na Ukrainie, środowisko wiejskie na Ukrainie oraz szerokie kręgi odbiorców kultury na Ukrainie i w Polsce.  
 
Celem projektu było nawiązanie współpracy polsko-ukraińskiej i przekazanie doświadczeń polskich w dziedzinie animowania życia kulturalnego w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt był próbą wspólnych działań na rzecz rewaloryzacji i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego rejonów przygranicznych związanego przede wszystkim z tradycyjną muzyką wiejską, zarówno w jej własnym, lokalnym środowisku, jak i wśród szerokich kręgów odbiorców kultury w Polsce i na Ukrainie.

 

W ramach projektu przeprowadzona została wspólna ekspedycja, dokumentacja najciekawszych wiejskich wykonawców muzyki tradycyjnej i wraz z nimi dwa koncerty na wsiach, dla społeczności lokalnej. Powstał film pt. „Takich pieśni sobie szukam”, płyta DVD z tym filmem i z nagraniami z nagraniami pieśni ze wsi Stari Koni i Perebrody i fotografiami z Polesia, oraz wystawa fotograficzna ukazujące atrakcyjność autentycznej, tradycyjnej kultury Polesia.

 

Materiały zostały przedstawione na 3 seminariach międzykulturowych: w Równym, Lublinie i Warszawie i w wielu ośrodkach animujących życie kulturalne w oparciu o dziedzictwo lokalne.

 

Od lipca 2009 realizowana jest kolejna edycja projektu, tym razem pt: „Spotkania na Polesiu – archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych”. Podobnie jak w roku 2008 uczestnicy projektu z Polski i z Ukrainy przygotowali dwa koncerty w poleskich wsiach: Swarycewycze i Zeleń oraz nakręcili film o wsi Swarycewycze.

Adres strony projektu: ukrainaarchaiczna.pk.org.pl