Znajdujesz się™ na archiwalnej stronie Instytutu Grotowskiego działają…cej do 21 marca 2016. Aktualna strona dostę™pna jest pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
  • Polish
  • English
Rynek-RatuszBrzezinkaNa Grobli
                                                              
strona główna
voicEncounters
Odzyskiwanie Głosu  /  Reclaiming the Voice





  
I sesja: Fenomen łacińskich konfraterni

Program
Karta zgłoszenia (do 22 października 2010)

Po wielkim sukcesie 11. edycji festiwalu Giving Voice, która odbyła się w 2009 roku we Wrocławiu, zespół Teatru ZAR we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego w latach 2010-2011 rozpoczyna pierwszy sezon cyklu spotkań voicEncounters, poświęconych refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowych realizacji.

Zapisana w muzyce historia ludzkości i jej ustny przekaz z pokolenia na pokolenie to dziedzictwo, które powoli ginie w miarę rozrastania się miast i wzrostu tempa współczesnego życia. Często zadaję sobie pytanie o to, jakie jest moje muzyczne dziedzictwo i skąd się ono wywodzi. Zastanawiam się, czy moi przodkowie byli muzykalni. Myslę, że tak, ponieważ głęboko wierzę, że muzykalność była niegdyś podstawowym narzędziem ekspresji na całym świecie.

Zrozumiałam, że umiejętność obserwacji własnej muzykalności i prowadzenia z nią dialogu to wielki dar.
Ja otrzymałam go dzięki pracy z Teatrem ZAR – dzięki refleksji moich kolegów i bezcennym spotkaniom z mistrzami i ludźmi muzyki z całego świata. Poprzez voicEncounters chcę umożliwić innym osobom współuczestniczenie w naszych poszukiwaniach i spotkanie wspaniałych ludzi, których my już znamy, oraz tych, których sami bardzo pragniemy poznać.
Ditte Berkeley
koordynatorka programu
voicEncounters


Celem spotkań voicEncounters jest stworzenie wielowymiarowej przestrzeni, w której możliwe będzie zgromadzenie „pod jednym dachem” wielu aspektów muzyki. Będzie ona trzonem każdego spotkania, ale to, czego dotkniemy i z czym będziemy obcować, wykroczy poza nią. Każde spotkanie będzie miało na celu przywołanie mikrokosmosu świata towarzyszącego muzyce z danego rejonu i będzie wokół tego tematu zorganizowane.

Dzięki swobodnej a zarazem zorganizowanej atmosferze voicEncounters uczestnicy będą mogli nie tylko podziwiać wirtuozerię i wiedzę muzyków oraz prelegentów, ale również spotykać się i prowadzić wspólne poszukiwania z artystami w sposób, który jest dla nich ważny i osobisty. Umożliwią to: koncerty, wykłady, dyskusje, a także współuczestnictwo w tworzeniu muzyki  i prowadzenie własnych badań w nowym, wciąż wzbogacanym archiwum Teatru ZAR.

Mamy nadzieję, że voicEncounters skłoni uczestników do refleksji nad rolą muzyki w ich życiu i kulturze, a także nad ich osobistym związkiem z głosami i muzyką przeszłości.

Festiwal voicEncounters, którego bazą będzie Studio Na Grobli Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, będzie odbywać się trzy razy w roku. Stąd będziemy rozszerzać nasze działania na inne miejsca we Wrocławiu i jego okolicach i wypełniać je głosami. Każda sesja poświęcona będzie tematowi związanemu z badaniami i podróżami Teatru ZAR i do niego nawiązywać będą goście spotkań – artyści i badacze z Polski i z zagranicy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniach 5-8 listopada 2010, a jego tematem będzie „Fenomen łacińskich konfraterni” – symbol idealnego społeczeństwa skupionego wokół Kościoła, w którym śpiew jest głównym spoiwem duchowej wspólnoty. We Wrocławiu zagoszczą członkowie Cunfraternia di a Pieve di a Serra z Korsyki i konfraterni Castelsardo z Sardynii, a także badacze z Muzeum Korsyki.

Druga sesja, planowana na początek roku 2011, poświęcona będzie muzyce ormiańskiej z czasów jej największego rozkwitu przed rokiem 1915, oraz życiu i dziełu ormiańskiego kompozytora Komitasa Vardapeta.
 
Impulsem do zorganizowania trzeciej sesji będą głosy kobiet z Bliskiego Wschodu, a jej dodatkowym tematem będzie głos bezgłośny/wyciszony.

Zapraszamy do udziału w podróży, jaką będą spotkania voicEncounters!